aktuálně zveřejněno 107 087 sbírkových předmětů z 158 institucí
Jubilejní 30. výročí Sametové revoluce se nese v duchu událostí a oslav. Připomínáme si významné období od pádu komunistického režimu a transformace v současnou demokracii. Večer v den výročí 17. listopadu Národní muzeum představí videomapping „Cesta ke svobodě“. Po 20.00 bude promítán příběh pádu železné opony na fasádu Historické budovy, která byla němým svědkem revolučních shromáždění na Václavském náměstí. Uvnitř budovy se otvírá také multimediální výstavní komplex věnovaný výročí roku 1989, který bude spojovat novou a historickou budovu Národního muzea. Na eSbírkách si můžete poslechnout autentické dobové rozhlasové záznamy a prohlídnout fotografie dokumentující atmosféru studentských stávek, které předcházeli celorepublikovým demonstracím. Více můžete vidět v nových projektech a expozicích naživo nebo poslechnout online na www.schodycasu.cz.
Připomínáme si 101. výročí vzniku samostatného Československého státu. Toto datum je vzpomínkou na den, kdy v Ženevě delegace Národního výboru československého vedená Karlem Kramářem, zahájila jednání o podobě republiky. Politické události které se napříč 20. stoletím odehrávali byly pro samostatnou republiku nelehké. Povaha novonalezené československé identity měnila osudy lidí, někdy s vírou v budoucnost a někdy tragicky. Loňský společný projekt Národního muzea a Slovenského národného múzea s názvem „Česko-slovenská výstava a Slovensko-česká výstava“ nabízí nahlédnutí na to, jak se historické události vyvíjeli na časové ose, a na některé vybrané exponáty.
Letos 10. října byla vyhlášena již 118. Nobelova cena za literaturu, kterou získal německý spisovatel Peter Handke. Zároveň je to 35 let, co byla cena udělena českému básníkovi, překladateli a spisovateli Jaroslavu Seifertovi. Na eSbírkach si můžete připomenout jeho přínos pro literární svět v nahrávce Rozhovor s Helenou Friedlovou o díle Jaroslava Seiferta po udělení Nobelovy ceny za literaturu, nebo si poslechnout audio verzi jeho výjimečných děl Sonety o Praze a Osm dní.
Při dataci první knihy tištěné knihtiskem, jenž vynalezl Johanes Gutenberg v polovině 15. století, se zdroje různí. Ovšem za nejvýznamnější Gutenbergův tisk je pokládána tzv. 42řádková latinská bible. Ve sbírce Vzpomínky na knihtisk Národního muzea se můžete seznámit s předměty jako jsou šídlo, sazebnice, nebo štoček, které spolu s dalšími artefakty sloužily k mechanické reprodukci. Na eSbírkách můžete také virtuálně nahlédnout do českého nejrozšířenějšího vydání Bible Melantrichovy ze 16. století. Vynález knihtisku poprvé umožnil mechanickou reprodukci tiskovin ve velkých nákladech, čímž zásadně změnil povahu světa informací pro lidstvo.
Před 182 lety významný český vědec a polyhistor Jan Evangelista Purkyně poprvé formuloval svou buněčnou teorii stavby těl živočichů. Tímto významným objevem přispěl k založení a studiu vědecké disciplíny cytologie. Na ilustracích Zdeňka Buriana, z edice Věda a mládež, jsou zachyceny scény z jeho života a práce. Například jak přemýšlí u Plösslova drobnohledu, nebo předvádí svůj další výjimečný objev - kinesiskop. Tento předmět sloužil k animaci pohybových fází a dnes je zastoupen ve sbírkách Národního technického muzea. Vynález si můžete prohlédnout i na fotografii v našch eSbírkách.
Dnes je 2. září a první školní den pro školopovinné. Jak vypadalo prostředí pro vzdělávaní v 19. a 20. století si můžete prohlédnout v nové virtuální výstavě s názvem Do školy! Kolekce školních předmětů a fotografií z fondů eSbírek jsou k vidění zde.
Navečer dne 9. června byly Lidice obklíčeny nacistickými okupanty a druhý den byla vyvražděna značná část jejich obyvatel. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny. Ilustrace Petra Dillingera Plačící žena, hořící Lidice symbolizuje zoufalství a krutost chladnokrevné pomsty. Fotografie K. H. Franka před lidovým soudem v Praze umožňuje podívat se do tváře člověka, který zodpovídal za útlak československého národa v období okupace a podílel se na vyhlazení obcí Lidice a Ležáky. Za své válečné zločiny byl oběšen na dvoře Pankrácké věznice před zraky 5000 diváků.
8. května 1945 byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa. Tento den se v Evropě slaví jako konec druhé světové války. Na našem území je tento svátek spjat s osvobozením Československa a vzpomínkou na ty, kteří ztratili svůj život. Nahlédněte do sbírky Slezského zemského muzea Památník II. světové války. Najdete tam předměty jako Portrét kapitána Rudé armády Ilju Jemeljanoviče Jakimova, který padl dva dny před osvobozením v Ostravě, nebo letecký kožíšek příslušníka čs.leteckých jednotek ve Francii a Velké Británii Karla Mrázka. Prohlédněte si zachovalé dobové fotografie, dopisy, telegramy, dekrety, jízdenky na vlak, průkazy totožnosti a další materiály, které jsou němým svědectvím pohnuté doby.
Svátek práce vznikl na počest vypuknutí stávky chicagských dělníků v Haymarket. Oslavy prvního máje v socialistickém režimu byly typické okázalou propagandou. Průvody městy a tribunální shromáždění politiků provázely alegorické vozy, mávátka, transparenty, pugety šeříků. Fotografie ze sbírek Slezského zemského muzea zobrazuje žáky zdobící auto do prvomájového průvodu, na kterém nechybí portréty čelních představitelů strany, transparenty a květy. Současné podoby tohto svátku však odkazují pouze k zachovávání lidových tradic. Předvečer prvního máje je spojený s filipojakubskou nocí, kdy se pálí čarodějnice. Tenhle rituál souvisí s vírou v odstranění zlých sil a vítáním nových vitálních energií jara. Strana zelených krátce po pádu socialistického režimu iniciovala "pálení čarodějnic a zbytků po starém režimu". Plakát na tuto akci se nachází ve sbírce Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd a jeho poselství je pro jasnost textu a minimální zdobnost zřejmé. Podoby jara naopak vzkvétají v knižní kultuře a literatuře. Pro období romantizmu a symboliky milostného vzplanutí je významným dílem lyrickoepická skladba Máj Karla Hynka Máchy. Knižní obálka z Uměleckoprůmyslového musea v Praze pochází z období secese. Ve 20. století se setkáváme s poetickými motivy jara, rostlin, křehkosti a subtilnosti mládí v kolekci prací grafičky, ilustrátorky a malířky Ludmily Jiřincové. Sbírka obsahuje množství ilustračních souborů ke knihám ze 70. a 80. let, jako Pohádka máje, Sladká beznaděj, nebo Jaro, sbohem.
Táborák, kytary, usárna, kanady, camradlo, atd. Víte co spojuje tyto pojmy? Správně! Tramping! Tomuto významnému kulturně společenskému fenoménu československých a českých dějin dvacátého století se věnuje nová výstava v Letohrádku Kinských. Malou ochutnávku jsme pro Vás připravili i na portálu eSbírky.cz. Více zde!
Užijte si spolu s námi jedinečnou prohlídku předmětů, které byly zdokumentovány během letošní Pražské muzejní noci v rámci eSbírky pop-up fotoateliéru v Národním památníku na Vítkově. Všem účastníkům děkujeme za poskytnutí unikátních kousků do virtuální výstavy a věříme, že se při příležitosti Pražské muzejní noci setkáme při podobné akci zase o rok!
Zajímá Vás historie "exlibris"? Pokud ano, máte až do září 2018 jedinečnou šanci navštívit v Národním památníku na Vítkově tematickou výstavu s názvem "Ta kniha patří mně! Historie českého exlibris do roku 1945". Menší ochutnávku vybraných historických exlibris či dalších artefaktů týkajících se dobové výrobní technologie můžete nalézt i ve formě virtuální výstavy!
Letos si kromě jubilejního stého výročí vzniku Československa připomínáme i další "kulatiny" historických událostí, které se v turbulentním dvacátém století nesmazatelně vepsaly do našich národních dějin. Řadu tzv. osudových osmiček startuje sedmdesáté výročí únorového převzetí moci komunisty v roce 1948. Poslechněte si při této příležitosti např. rozhlasové pořady zachované ve sbírce Československého dokumentačního střediska.
Jak se formovala krajina v české kotlině a jak ji v průběhu času vnímali umělci napříč obory? Podívejte se na novou virtuální výstavu s názvem "Krajina ve službách národa", která vznikla v rámci interního grantu Národního muzea.
Ještě do konce ledna máte možnost navštívit výstavu Fenomén Masaryk, která se koná v Nové budově Národního muzea. Její malou virtuální ochutnávku vám nabízíme zde.
Mohou mít řadu podob. Některá vznikla jako umělecká díla, jiná zas formou náhodného výběru ve fotoalbu. Podívejte se na sbírku novoročních přání, která se během sedmi let sešla na našem portálu.
"Lidé vypadali laskavější, no zkrátka Vánoce!" O vánočních přípravách, které začaly až týden před Vánoci, o kapří gastronomii, návštěvách z USA a teple domova vzpomíná Alice Masaryková. Vy můžete sváteční čas vyplnit např. návštěvou Nové budovy Národního muzea, kde stále probíhá výstava Fenomén Masaryk!
Žlutá, zelená, modrá, duhová ... Sbírka antického skla z Národního muzea - Historického muzea je plná překvapivých barev a tvarů. Podívejte!
Podívejte se na novou virtuální výstavu Čerti, kterou připravili kurátoři z Divadelního oddělení Národního muzea - Historického muzea. Najdete zde loutky, návrhy kostýmů i fotografie z divadelních inscenací.
Na eSbírkách přibyly překrásné pohádkové ilustrace Jana Černého-Klatovského. Soubor téměř padesáti obrázků je o to vzácnější, že nebyl doposud reprodukován v žádné knize.
Máte doma předmět, který připomíná dobu Československa a nese si s sebou nějaký zajímavý příběh? Přihlašte jej do soutěže a nechte jej vystavit v rámci chystané velkolepé výstavy.
Možná budete trošku překvapeni, ale víte, jak vypadá první zákon ČSR? 28. října uplynulo 99 let, co tato honosná listina vznikla z pera (totiž tužky) Aloise Rašína.
Víte, že letos bude v rámci přehlídky Designblok opět zapojeno Lapidárium Národního muzea? Sbírku soch a fragmentů z kamene oživí současní designéři a umělci, a to od 26. do 30. října. Zastavte se!
Výstava "Dobrodružný svět románů Karla Maye", kterou jste mohli vidět v pražské Galerii Malostranské besedy, už je sice za námi, vy si ale vystavované ilustrace můžete prohlédnout ještě zde, ve virtuálním fondu "Ilustrace k románům Karla Maye". Howgh!
"To kalné ráno ..." Právě dnes je tomu 80 let, kdy zemřel brzy ráno na zámku v Lánech první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Poslechněte si speciální pořad ze Zvukového archivu Rádia Svobodná Evropa, jak se na "tatíčka" vzpomínalo 16 let po jeho smrti.
Od 15. září 2017 je v souvislosti s osmdesátým výročím umrtí "Prezidenta Osvoboditele" otevřena výstava pod názvem "Fenomén Masaryk". Výstava představí TGM nejen tradičně jako bojovníka za národní samostatnost a postavu nebývalé politické důležitosti, a posléze i svého druhu žijící mýtus, ale i jako člověka z masa a kostí (včetně jeho lidských vztahů, ideálů a názorů). Přijďte se podívat do Nové budovy Národního muzea, lákadlem pro Vás může být třeba unikátní Masarykův jezdecký oblek! Výstava potrvá do konce ledna 2018.
Ne každá obsílka v poštovní schránce znamená nepříjemnosti. Své by mohl vyprávět např. Dr. Josef Volf, někdejší skriptor Bibliotheky Musea království Českého, později její ředitel ...
Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravilo originální výstavu s názvem Velká vizita!, věnovanou historii zdravotnictví a zdravotní sociální péče mezi světovými válkami. Kdo to má do Hradce Králové z ruky, může si řadu z atraktivních exponátů prohlédnout v aktuální virtuální výstavě.
Dnes si připomínáme smutné výročí popravy, která v českých dějinách nemá obdoby. Připomeňme si touto reportáží události z roku 1950, kdy byla popravena nejen Milada Horáková, ale i další osobnosti, které svými názory a postoji nevyhovovaly komunistickému režimu.
Období svateb je v plném proudu, a tak pro vás kurátoři z Historického muzea - Národního muzea připravili tematickou výstavu, která v pražském Národopisném muzeu Národního muzea představuje svatební folklor 19. a 20. století. K návštěvě vás jistě navnadí i naše svatební virtuální výstava.
Už máte plány na sobotu 10. června? Pokud ne, najděte si svůj ideální večerní program na stránkách Pražské muzejní noci a navštivte třeba Novou budovu Národního muzea. Můžete si tu s námi zasoutěžit a vyhrát zajímavou cenu!
Pamatujete si na sběrovou akci s názvem Europeana 1914-1918? Loni v dubnu jsme díky ní digitalizovali přes 2000 unikátních předmětů z tohoto válečného období. Výsledky si nyní můžete prohlédnout i zde, na eSbírkách. Připravili jsme pro vás i virtuální výstavu, která představuje výběr toho nejzajímavějšího z celé kolekce.
Letošní rok uplynulo 72 let od výbuchu lidového odporu proti německé okupaci českých zemí. Tzv. Květnové povstání bylo krvavou tečkou za druhou světovou válkou. Připomeňme si tyto dramatické dny prostřednictvím fotografií zachovaných v rámci samostatného fondu ve Sbírce novodobých českých dějin.
Chtěli byste procestovat Rakousko Uhersko? Máte možnost! I když tato mnohonárodnostní říše již před téměř sto lety zanikla, dopomoci vám k tomu může unikátní sbírka kolorovaných diapozitivů z přelomu 19. a 20. století. Její část je k dispozici ve formě virtuální výstavy na našem portálu eSbírky.
Víte, že portál Europeana v těchto dnech představuje v rámci jarní Art Nouveau Session to nejlepší z období secese? Kromě plakátů, maleb, grafik, nádobí a šperků z tohoto ornamentálního období zde najdete i tematické články o zajímavostech a osobnostech té doby.
S prvními jarními dny přichází do našeho virtuálního prostoru pozitivní téma, a to "svatby". Tento malý cyklus představuje v pražském Letohrádku Kinských svatební folklór českého venkova ve dvou fázích. Ochutnávku té první, s názvem "Námluvy" si můžete prohlédnout již nyní zde.
Numismatická sbírka Národního muzea je velmi bohatá, z nově publikovaných fondů by vás mohly zaujmout např. účelové známky a žetony, které v minulosti sloužily jako platební prostředky nebo poukázky.
Byli jste někdy v Metropolitním muzeu umění v New Yorku? Tato celosvětově vyhlášená instituce uvolnila nyní 441.174 uměleckých děl do virtuálního prostoru, a tak si je můžete prohlédnout ve vší digitální kráse zcela zdarma.
Až do 26. 3. 2017 můžete v Českém muzeu hudby zhlédnout výstavu "Když císař umírá". Malou ochutnávku vám představujeme skrze novou virtuální výstavu.
Rekonstrukce Historické budovy Národního muzea je již v polovině, zanedlouho bude odkryta fasáda v původní podobě. Víte, že architektonický návrh Josefa Schulze měl během soutěže na tuto budovu v roce 1883 celkem 26 konkurenčních návrhů? Některé z nich jsou v Národním muzeu uchovány. Podívejte se!
Podívejte se na novou virtuální kolekci Matice opavská, která reflektuje právě probíhající stejnojmennou výstavu ve Slezském zemském muzeu. Navštívit ji můžete v opavské Historické budově do 24. února.
Víte, že unikátní nález z roku 1926 - výlitek mozkovny neandrtálce - je poprvé vystaven pro veřejnost? Národní muzeum jej zapůjčilo na výstavu "Vítejte u neandrtálců", která probíhá až do konce roku 2017 v pavilonu Anthropos v Brně.
Jak vypadalo domácí zpravodajství 2. ledna 1990? Poslechněte si komentář k novoročnímu projevu Václava Havla nebo zahraniční okénko.
Vánoční nadílka v podobě 100 000 publikovaných předmětů na eSbírkách nám udělala obrovskou radost. Děkujeme všem spolupracujícím a přejeme klidný zbytek roku 2016!
Pokud byste rádi poslali vánoční pohlednici svým blízkým, ty naše elektronické ještě dorazí včas. Vyberte si z eSbírkových vánočních přání a pošlete na jakoukoli emailovou adresu pomocí tlačítka "Poslat pohlednici". Přejeme vám krásné svátky!
V období nejdelších nocí se eSbírky rozsvítily unikátní sbírkou lamp z Prachatického muzea.
Advent je tu a s ním i každoroční dumání nad vánočními dary. Výstava Milý Ježíšku, přeji si ..., která nyní probíhá v Národopisném muzeu Národního muzea, představuje mozaiku vysněných dětských představ. V Letohrádku Kinských můžete výstavu navštívit až do 31. 1. 2017.
Dalším nováčkem na eSbírkách je Městské muzeum a galerie Břeclav. Představen je prozatím jejich výběr z etnografické a historické sbírky, na další příspěvky se můžeme těšit již brzy!
Všimli jste si, že počet partnerských institucí na eSbírkách rychle vzrůstá? Zatím posledním nováčkem je u nás Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, další budou následovat záhy.
Slezské zemské muzeum připravilo výstavu s netradičním tématem Spolkový život ve Slezsku. Co vás v Historické výstavní budově čeká? Můžete nahlédnout zde.
Už i u nás můžete nahlédnout do dob nedávno minulých a podívat se na vybrané kousky z výstavy Retro, která nyní probíhá v Nové budově Národního muzea.
Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku nyní probíhá výstava sochaře Juraje Hovorky. Mimo naši virtuální výstavu doporučujeme zhlédnout i fotografie ze zahájení výstavy, kde byl osobně přítomen i pan umělec.
Pamatujete, jak jsme vás na jaře prosili o poskytnutí materiálů z první světové války, které máte schované doma v poličce? Podívejte se na krátkou reportáž, jak sběrová akce Europeana 1914-1918 vypadala.
Všimli jste si něčeho zajímavého u sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku? Řadu jejich nových předmětů na eSbírkách je totiž možné zhlédnout i v tzv. 3D zobrazení, tedy ze všech stran.
Poklad na stříbrném jezeře, Divokým Kurdistánem, Satan a Jidáš, Kara ben Nemsí, Vinnetou ... Karel May oslovil svými příběhy už řadu generací, obrazovou představivost čtenářů pak podpořila mj. trojice ilustrátorů, jejichž originální tvorbu představujeme nyní na eSbírkách.
Až do 16.10. máte možnost zhlédnout v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu výstavu "Vodníci". Pokud máte ze zelených mužíčků obavy, podívejte se na naši virtuální výstavu. Najdete zde malou ukázku toho, co vás v Prachaticích čeká.
Tenká, dynamická linie, vykreslující s neomylnou přesností detail i perspektivu prostoru. Takové jsou ilustrace Kateřiny Černé, které nově představuje Knihovna Národního muzea.
21. srpna 1968. Poslechněte si, jaké reakce vyvolal vpád vojsk Varšavské smlouvy mezi lidmi v okolí Václavského náměstí. Zvukový záznam pochází ze Zvukového archivu Rádia Svobodná Evropa.
Víte, jak byly zdobeny knižní vazby na přelomu 19. a 20. století? Představujeme vám sbírku knihařského náčiní, která je uložena v Národním muzeu.
Léto ještě neskončilo! Alespoň na eSbírkách rozhodně ne. Podívejte se na novou sbírku, věnující se trampingu. Víte například, co je to "camrátko"?
Letní olympijské hry jsou tu! Podívejte se na naši vrituální výstavu Olympijský plakát. Najdete zde ty nejlepší ze sbírek Národního muzea.
Víte, co je u nás nového? Vlastivědné muzeum v Šumperku stále navyšuje počet publikovaných předmětů z historické sbírky a Knihovna Národního muzea zveřejnila krásné ilustrace a návrhy knižních přebalů od akademické malířky Dany Puchnarové.
Víte, že Uměleckoprůmyslové museum v Praze již brzy otevře své brány veřejnosti? Rekonstrukce historické budovy bude dokončena koncem tohoto roku.
Kvapem se blíží letní Olympijské hry v Rio de Janeiro! Nalaďte se na sportovní vlnu v Národním památníku na Vítkově. Národní muzeum zde představuje sbírku plakátů z uplynulých olympijských her, které svou povahou odráží umělecké tendence své doby.
Dumáte, kam letos na dovolenou nebo alespoň na jednodenní túru s batůžkem? Doporučujeme pro inspiraci zhlédnout sbírku skleněných diapozitivů, uloženou v Národním muzeu. I my zde spřádáme plány na výlety.
Při příležitosti vydání knihy "Josef Váchal - Kniha vzpomínek" přibyla na eSbírkách zajímavá série fotografií. V hlavních rolích: Josef Váchal, Anna Macková a Tarzán.
27. května byla představena kolekce oblečení pro českou výpravu na letošní olympijské hry v Riu de Janeiru. Víte, jak vypadaly oblečky českých sportovců v minulosti? Podívejte se zde.
23. května zemřel akademický malíř Zdeněk Mézl. Umělec, který své dílo postupně předával do sbírek Knihovny Národního muzea. Podívejte se na bohatou sérii osobitých grafik i s krátkým povídáním ze života.
Víte, že úspěšná výstava "Afghánistán - zachráněné poklady buddhismu" je prodloužena až do 4. zaří 2016? Prohlédnout si ji můžete v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.
Již tento víkend 20. - 22. 5. budete moci před branou pražského Výstaviště v Holešovicích zažít virtuální cyklovýlet "Big Art Ride" za evropským uměním, pomocí systému Oculus Rift! Projekt, kterého se za Českou republiku účastní Národní muzeum, Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Husitské muzeum v Táboře a Národní památkový ústav představuje celkem 280 nejkrásnějších a nejhodnotnějších uměleckých děl z celé Evropy.
Už tuto sobotu 11. 6. nás budete moci potkat v rámci Pražské muzejní noci v Národním památníku na Vítkově. Budeme zde mít u Hrobu neznámého vojína kancelář s Virtuální poštou a také tematickou výstavu artefaktů z 1. světové války, z nichž většinu jsme získali díky sbírkové akci Europeana 1914-1918. Přijdou i legionáři, tak se určitě zastavte!
V tomto roce si připomínáme 150. výročí válečného konfliktu Prusko-rakouské války. Muzeum východních Čech v Hradci Králové při té příležitosti připravilo velmi zajímavý program, který představí tuto událost z mnoha různých úhlů pohledu formou výstav i přednáškového cyklu.
Pražská sbírková akce Europeana 1914-1918 zaznamenala velký zájem veřejnosti, do digitálního archivu nám přibyde více než 4000 nových předmětů! 16. dubna proběhne od 12:00 do 18:00 další sbírková akce v Brně, v kině Art. Neváhejte a přijďte, čeká vás mimo jiné promítání němé verze filmu "Osudy dobrého vojáka Švejka" v doprovodu živé hudby!
O víkendu nás čeká velká sbírková akce Europeana 1914-1918. Projekt už se uskutečnil ve 22 evropských zemích, dosavadní výsledky si můžete prohlédnout zde.
Máte doma či na chalupě uchované poklady z období první světové války? Fotografie, dopisy, pohlednice nebo jiné předměty z této doby? Už 2. a 3. dubna budete mít možnost Vaše cenné památky zdigitalizovat a představit veřejnosti v rámci sbírkové akce Europeana 1914-1918, v kině Ponrepo. Více o tomto víkendovém programu naleznete zde.
Meč proti meči, O Děvín a Velehrad ... na eSbírky přibyla dramatická kresebná linka ilustrátora, grafika, typografa a pedagoga Michala Kudělky ze sbírek Knižní kultury Národního muzea.
Mezi nové partnery eSbírek patří od tohoto týdne také Institut umění - Divadelní ústav. Zde si můžete prohlédnout první vlaštovku z jejich bohatého fondu.
Víte, že portál Europeana nedávno změnil design? Stránky jsou nyní mnohem přehlednější a snáze dohledáte nejnovější zajímavosti. Např. omalovánky pro dospělé :)
V letošním roce uplyne 150 let od tzv. Sedmitýdenní války, kdy se na našem území střetly armády Rakouska a Pruska. Tento válečný konflikt zásadně změnil tvář Evropy. Máte doma artefakty, které se nějakým způsobem pojí s tímto obdobím? Muzeum východních Čech v Hradci Králové pořádá sbírku, která by Vás mohla zajímat.
Dnešní den patří památce obětí holokaustu. Ve sbírkách Židovského muzea v Praze lze nalézt mnoho artefaktů, které tuto smutnou etapu připomíná. U některých až zatrne.
Jak vypadal smutný devatenáctý leden ve vysílání Rádia Svobodná Evropa? Vyjádření Antonie Hegerlíkové nebo rozhovor s ošetřujícím lékařem Jana Palacha Radko Vrabcem si lze poslechnout zde, ve Zvukovém archivu Rádia Svobodná Evropa.
"... Co se tkne výstavy mánesovské - přísahám už kolik let na Kubína a Špálu, od loňska na Fillu k tomu. Ať se chytí čehokoli ... " Korespondence Františka Kavána, významného českého krajináře a žáka Julia Mařáka, nyní k nahlédnutí zde na eSbírkách!
S Novým rokem přichází na scénu nová muzea a další rozmanité sbírky. Tentokrát představujeme sbírku krásného historického nábytku Oblastního muzea v Mostě.
Na eSbírkách přibyly digitalizované exponáty Regionálního muzea v Litomyšli. Část jejich uměleckých sbírek si můžete prohlédnout zde.
Sekce virtuálních výstav se k naší velké radosti rozrostla směrem na východ, a to v podobě vybraných předmětů z výstavy "Říše středu", která nyní probíhá v Náprstkově muzeu v Praze.
Dílo Ludmily Jiřincové je na eSbírkách vystaveno již druhým rokem. S potěšením však můžeme konstatovat, že sbírka se v našem virtuálním světě rychle rozrůstá. A to např. o celou sérii samostatných grafických listů.
Víte, že houby nám mohou pomáhat jako ochrana před mrazem? Podívejte se na čepice ušité z chorošů, které se nacházejí ve sbírkách Národního muzea - Historického muzea. O zajímavých vlatnostech hub a především o ochraně těchto specifických organismů se můžete více dovědět na přednášce "Ochrana biodiverzity hub", která se koná 26. 11. v Nové budově Národního muzea.
Na eSbírkách přibyly krásné exponáty Městského muzea v Polné. Vaší pozornosti by neměl uniknout např. edukativní soubor Staré polenské školy.
5. listopadu si připomínáme 125. výročí narození významného malíře Jana Zrzavého. K této příležitosti pořádá Národní muzeum vzpomínkový večer, a to 6. listopadu od 17h v Nové budově Národního muzea.
Víte, jak vypadal koncept prvního zákona Československé republiky ze dne 28. října 1918? Možná budete překvapeni ...
Pamatujete na první svobodné volby po pádu železné opony v tehdejším Československu? Mezi nově přispívající instituce na eSbírkách přibyl Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd a s ním i velmi zajímavý soubor plakátů, fotografií a volebních lístků z tohoto přelomového období.
Pětiletý projekt bádání a prezentace různých pohledů na kulturní dědictví Slezska se v letošním roce uzavírá výstavou, která je skutečně velkoryse pojatým epilogem této série. Vydejte se na cestu 20. stoletím a nahlédněte, jaké předměty na výstavě Neklidné století můžete ve Slezském zemském muzeu vidět.
Čechy žijí v těchto dnech hudbou Antonína Dvořáka. Světoznámý hudební skladatel se narodil před 174 lety a jako jeden z mála českých skladatelů zanechal svou stopu i za oceánem. O "americké polce", české hrdosti a tónu dálek a osamění v partiturách předčítá v nahrávce z archivu Rádia Svobodná Evropa Josef Škvorecký.
Víte, že před deseti lety byl znovuotevřen Letohrádek Kinských v Praze na Smíchově? Budova byla před rozsáhlou rekonstrukcí řazena mezi nejohroženější památky v České republice. V letech 2002 – 2005 však proběhla její revitalizace a jako jedna z budov Národního muzea byla v říjnu 2005 slavnostně otevřena. Národopisné muzeum - Musaion dnes mimo stálou expozici Česká lidová kultura představuje i výstavu Národopisné ohlédnutí - Česká chalupa dnes.
Dostalo se k Vám druhé vydání Zpravodaje eSbírky? Pokud ne, naleznete jej společně s prvním číslem v naší složce "Profesionálům".
Už jste navštívili novou aplikaci Do muzea!? Najdete zde podrobný přehled muzeí napříč Českou republikou a také aktuality, které Vám přiblíží současné dění v konkrétních institucích. Jejich služby můžete na základě vlastní zkušenosti také ohodnotit podle konkrétních kritérií a upravovat tak žebříček oblíbených českých muzeí.
eSbírky byly jedním z hlavních témat semináře "Národní agregátor ve světě eCulture", který se konal 14. 7. v Knihovně Akademie věd. Nemohli jste se zúčastnit? Zveřejnili jsme na stránkách eMuzea krátkou zprávu a prezentace řečníků. Podívejte se zde.
6. 7. 2015 uplynulo 600 let od upálení Mistra Jana Husa. Národní muzeum v rámci tohoto výročí připravilo výstavu s názvem Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea (1415 - 2015). Malou ukázku můžete před její návštěvou zhlédnout zde.
PRAŽSKÁ MUZEJNÍ NOC. Již dnes můžete navštívit od 19:00 do 1:00 vybrané pražské instituce zcela zdarma. Řada z nich pro vás připravila speciální program - zažijte muzeum netradičně a nezapomeňte v nové budově Národního muzea navšívit (mimo jiné) i stánek s eSbírkovou noční poštou.
Jen do 8. 6. máte možnost zhlédnout v nové budově Národního muzea sborník Antithesis Christi et Antichristi, známý též jako Jenský kodex. Pokud už to dnes nestihnete, zhlédněte jej aspoň zde, v elektronické podobě.
Už víte, jak budete s rodinou trávit dětský den? Navštivte třeba Lapidárium Národního muzea nebo vyražte za zvířátky na výstavu Archa Noemova!
Od 15. května do 13. června probíhá v Česku Festival muzejních nocí. Řada muzeí si v rámci této akce připravila pro své návštěvníky atraktivní program. Kam všude se můžete podívat v nočních hodinách? Inspiraci můžete načerpat třeba zde.
Víte, že na dnešní den připadá MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ? Letos se nese pod heslem "Muzea pro udržitelnou společnost".
Nestihli jste výstavu Hudba a politika, která donedávna probíhala v Národním památníku na Vítkově? Prohlédněte si zde alespoň virtuálně výběr exponátů, které zde byly k vidění.
Připomeňme si i zde události, které se v České republice děly před 70 lety. Ve sbírce oddělení novodobých českých dějin Národního muzea najdete unikátní soubor fotografií, z nichž chvílemi naskakuje husí kůže ...
Víte, jaké skvosty jsou uchovány v Lapidáriu Národního muzea na pražském Výstavišti v Holešovicích? Již od 1. května je opět možné po zimní pauze navštívit tuto pozoruhodnou sbírku soch a architektonických fragmentů z kamene. Nahlédněte, co Vás během návštěvy čeká.
Ilustrace výtvarníka Stanislava Kolíbala můžete na eSbírkách zhlédnout již nějaký čas. Podívejte se také na video, kde autor hovoří o okolnostech vzniku těchto jeho prací.
Víte, že některé předměty z výstavy Země a její pán můžete zhlédnout i zde, formou virtuální výstavy? Ve Slezském zemském muzeu je možné expozici zhlédnout do 5. července.
Na eSbírkách přibyly nádherné ilustrace významného symbolistického grafika, sochaře a architekta Františka Bílka. Sbírka se nachází v oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea.
Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek, Postřižiny, Skřivánci na niti ... Víte, že 28. března by se autor předloh k těmto filmům dožil 101 let? Podívejte, jaký měl tento rodák z Brna rukopis.
Jasoň, Martináč a Otakárek aneb přivítejme na eSbírkách první motýly! Pochází ze sbírek Západočeského muzea v Plzni, které touto krásnou prezentací zahájilo s eSbírkami spolupráci.
Už jste si koupili březnové Literární noviny? V jejich příloze Biblio se můžete dočíst o sbírkách oddělení knižní kultury Národního muzea, které jsou k dispozici online - totiž o sbírkách, od kterých Vás teď dělí jen jeden klik.
K partnerským muzeím eSbírek se začátkem roku připojilo Městské muzeum Týn nad Vltavou, prezentaci jeho sbírek si můžete prohlédnout zde.
Víte, že rekonstrukce zámku v Lánech podle návrhu architekta Josipa Plečnika trvala v roce 1921 pouhých 10 týdnů? Blesková akce byla provedena za účelem úpravy sídla k letnímu pobytu prezidenta T.G. Masaryka s rodinou.
S prvním březnovým dnem a prvními jarními paprsky se vyšplhal počet digitalizovaných předmětů na eSbírkách přes 50 000! Děkujeme Vám!
2. března 2015 by se Bedřich Smetana dožil 191 let. K tomuto výročí se v prostorách Muzea Bedřicha Smetany koná výstava s názvem "Čestné diplomy a dary Bedřichu Smetanovi", kterou můžete zhlédnout do 30. března. Bližší informace naleznete zde.
14. února roku 1919 se narodil cestovatel a souputník Jiřího Hanzelky Miroslav Zikmund. Krátký rozhovor o jejich cestovatelských dobrodružství s Tatrou 87 a posléze s Tatrou 805 si můžete poslechnout zde.
Víte, že ve sbírkách Národního muzea se nachází i unikátní Dukát opavského vévody Přemka I.? V rámci výstavy "Země a její pán" jej mohli zhlédnout návštěvníci Slezského zemského muzea na vlastní oči. Nyní je k vidění zas jen virtuálně zde, na eSbírkách.
11. 2. 2015 uplynulo 110 let od narození českého ilustrátora Zdeňka Buriana. Jeho dílo je zpravidla spojováno s paleontologickými rekonstrukcemi a ilustracemi ke knihám Eduarda Štorcha. Zde si však můžete prohlédnout pár ilustrací, které Burian připravil pro knihu o významném českém vědci Janu Evangelistu Purkyně.
6. února 2015 uplynulo 110 let od narození českého herce, dramatika a scénáristy Jana Wericha. Jeho humoristická vystoupení si lze připomenout třeba skrze tuto nahrávku, kde se svým charakteristickým způsobem špičkuje s kolegou Miroslavem Horníčkem.
Na 27. ledna připadá Den obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Podívejte se na kolekci fotografií neZnámých židovských občanů z let 1942 - 1944, kterou Židovské muzeum prezentuje skrze online výstavu.
Ilustrace Artuše Scheinera ke knize Louskáček a myší král použije nakladatel pro nové vydání knihy v Moskvě. K originálním ilustracím českého ilustrátora-samouka se dostal díky eSbírkám. Další kresby Artuše Scheinera si můžete prohlédnout zde
Fotograf František Illek věnoval velkou část svého pracovního času sportovní reportážní fotografii. 2871 unikátních snímků z jeho pozůstalosti, které zachycují sportování v Československu ve 30. - 40. letech 20. století je nově k vidění zde.
4. 1. 2015 skončila v domě U Kamenného zvonu úspěšná výstava „Josef Váchal: Magie hledání“, zorganizovaná pod hlavičkou Galerie hlavního města Prahy. Některé prezentované předměty pocházely ze sbírky Knihovny Národního muzea, můžete je nalézt ve formě virtuální výstavy na eSbírkách.cz!
Vlastivědné muzeum v Olomouci obohatilo portál o svou sbírku digitalizovaných předmětů. Ochutnávku z jeho bohatých sbírek můžete zhlédnout zde.
Na eSbírkách najdete v digitalizované formě všechny opavské meteority, které byly k vidění na výstavě „Unikáty zemských muzeí“. Pokud to máte do Slezského zemského muzea daleko, prohlédnout si je můžete i zde.