Jazyky

O nás

eSbírky včera a dnes

eSbírky vznikly jako projekt Národního Muzea v roce 2010. Byly vytvořeny s cílem shromáždit na jedné internetové adrese digitální muzejní dědictví českých institucí. Staly se národním agregátorem a prostředníkem České republiky pro evropskou síť databází digitalizovaného kulturního dědictví "Europeana". Pro tento portál eSbírky realizovaly dva projekty digitalizace vzpomínek kolektivní paměti.

Projekt "Europeana 1989", který vznikl při příležitosti 25. výročí Sametové revoluce ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR a projekt "Europeana 1914-1918" připomínající 100 let od 1. světové války. V roce 2013 byl projekt Europeany obohacen o systém "Anthena Plus", jehož cílem bylo usnadnit přístup k sítím kulturního dědictví, obohatit metadata a zlepšit vyhledávání. Inovace byla také zaměřena na kreativní využití obsahu a přizpůsobování dat uživatelům s různými potřebami pomocí nástrojů, které podporují vývoj virtuálních výstav, turistických a didaktických aplikací.

eSbírky se staly v roce 2014 součástí edukačního projektu Národního Muzea "Dotkni se 20. století!", do kterého byly zapojeny s cílem využití online sbírek ve výuce dějepisu.

V současnosti jsou eSbírky samostatný portál, určený k prezentaci a publikaci digitalizovaného sbírkového materiálu a born digital dokumentů, který zajištuje rovný přístup odborné i laické veřejnosti ke kulturnímu obsahu v digitální podobě.